Asbest Nedir ?

Şubat 19, 2018 0 ile admin

Asbest Nedir ?
Asbest,doğal yollarla elde edilen lifli bir minaraldir.Lifli yapısı,sağlamlığı, ısı ve elektrik yalıtkanlığı asbesti mükemmel bir madde haline getirmektedir. Asitlere bazlara karşı oldukça dirençlidir. Çok yüksek sıcaklıklarda bile lifli yapısını korur. Dünya genelinde binlerce üründe bu özelliklerinden dolayı kullanılmıştır. Amfibol ve serpantin grubu olarak ikiye ayrılır. Ülkemizin bir çok bölgesinde yüzeye yakın olarak bulunmaktadır.Yörelere göre aktoprak , ceren toprak , höllük gibi isimlerle anılır.Ülkemizde pekmez toprağı olarak kullanılan bir çok toprağın içerisinde asbest lifleri bulunabilmektedir.Amfibol grubu asbest Sem ile görüntüsü-Vonka Asbest

Asbest Neden Zararlıdır ?
Asbest lifleri kimyasal olarak Si (silisyum ) ve Mg (magnezyum) ,Ca (kalsiyum), Fe(demir) vb. elementlerden oluşmaktadır.Bu yapı asbestin fiziksel özelliklerini açıklamaktadır.Sağlamlık ,esneklik,yalıtkanlık ve direnç. Fakat asbest canlılara kimyasal özelliklerinden dolayı zarar vermez .Aslında asbestin fiziksel özelliklerindeki mükemmellikten dolayı  solunum yoluyla akciğere giren asbest lifleri vücüdumuzda bulunan hücrelerin asbeste açtığı savaşta yenik düşerek sağlıklı dğer hücreleri tahriş etmesiye kansere kadar ulaşan süreç başlamış olur.

Asbest Nerelerde Kullanılmıştır ?
Asbest Isı, elektrik, sızdırmazlık,sürtünme ,mukavemet arttırma vb. özelliklerin arandığı tüm sektörlerde sıklıkla kullanılmıştır.En yaygın kullanılan ürünler Çatı kaplama (çimentolu gri oluklu atermit denilen),contalar , izolasyon (boru izolasyonları) ,tavan kaplama panelleri, yangın kapıları, elektrik ekipmanları , fren balataları , debriyaj balataları , sıvalar ,boyalar,duvar kağıtları, salmastralar, sızdırmazlık fitilleri,küvet gibi banyo malzemeleri,elektrik süpürgeleri,çamaşır ve bulaşık makinaları,buzdolapları,saç kurutma makinaları bunlardan bazılarıdır.

Yıkılan Binalardaki Asbest Zarar Verir mi?
Bina ve tesislerin yıkım, söküm,tamir ve tadilat işlemlerinde asbest araştırması yapılmadan gerçekleşmesi durumunda asbest hem çalışanlar hemde çevrede yaşayanlar açısından çok tehlikeli bir durum ortaya çıkmaktadır.Binaların kalorifer sistemlerinde, parke ,marley , çatı kaplama malzemelerindeki asbest yıkım sırasında havaya karışarak telafisi mümkün olmayan hastalıklara sebebiyet vermektedir.
Aşağıda Saç teli üzereindeki asbest liflerini görüyorsunuz ASBEST TEHLİKESİNİN FARKINDA MIYIZ ? 

Kat kat ve koyu renkli doku insan saç teli ,üzerindeki açık renkli ve lifli yapı krizotil asbest lifleri.